Loading...
  Lost your password? Lost your Username? Make a new account!  
Xenon Magazine™ - News & Articles, VIPs, Fashion, Hardware, Software, Fun Interviews, HD Videos

Old 05-31-2008, 07:40 PM
AG's Avatar
AG AG is offline
Chief-Editor

Arrow Exclusive Interview With Anka Badiu

It's been a while since we interviewed somebody famous and interesting. Today we're presenting you a great singer, with a lovely voice, who goes by the stage name Anka. She is Romanian and loves to create good music. However, she is not at the beginning of her career, she used to be a member of the Class, a Romanian music band. Now she is focusing on her own style in music and career. We present you today this featured interview with the translation in English as well, for the international readers.

Anka - Cineva (video)

Allan Gabriel: Ce ne poți spune despre ultimul tău album? Cât ai lucrat la el și ce impact a avut asupra publicului? (English: What can you tell us about your latest album? How long have you worked on it and what was the impact on the public?)

Anka: În 2006 am început lucrul la proiectul meu solo pe care l-am finalizat la sfârșitul anului și care s-a materializat prin albumul meu de debut care îmi poartă numele, "Anka". Am hotărât să ofer publicului ceva nou, să aduc o schimbare radicală atât în muzică cât și în imagine și atitudine. Albumul fost primit cu bucurie și entuziasm de fanii mei, a avut un impact foarte bun asupra publicului. În ianuarie 2007 am lansat primul single de pe album intitulat ''Nopți de dor'', piesa care a ajuns pe pozitia opt în Romanian Top 100. (English: I started working on my solo project in 2006 and finished it at the end of that year. It came out under the name of "Anka". I decided to offer the public something new, to bring a radical change both in music and in the attitude and public image. The album was received with lots of joy and enthusiasm by my fans, it had a very good impact. I launched the first album single, with the title "Nopți de dor", in January 2007. The hit made it on the 8th position in the Romanian Top 100.)

Allan Gabriel: Cine sunt și cum i-ai cunoscut pe membrii trupei tale? (English: Who are the members of your band and how did you meet them?)

Anka: Membrii trupei sunt niște baieți foarte talentați, niște profesioniti. S-a realizat un casting în urma căruia au fost aleși cei mai buni. (English: The band members are very talented guys, pros. We had a casting competition and the best were selected.)

Anka - Baby Tell Me Why (video)

Allan Gabriel: Ce parere ai despre playback? (English: What do you think about playback singing?)

Anka: Nu pot să am o parere pozitivă. Dar cred, că atât în afară cât și la noi in țara, playback-ul se face în primul rând din cauza condițiilor neadecvate, sonorizarea foarte proastă, deci live-ul nu ține. (English: I can't have a good opinion about it. But I think that in our country, as well as in other countries, playback is done due to improper conditions, bad quality sound equipment, so singing live wouldn't go well.)

Allan Gabriel: Conteaza ce zic ziarele, sau "ce zice lumea"? (English: Does it matter what the papers say, or "what the people say"?)

Anka: Da, contează. Însă mă deranjează foarte tare, când uneori se scriu despre mine tot felul de lucruri, fără ca cineva să mă întrebe dacă este adevărată sau nu informația respectivă. (English: Yes, it does. It bothers me sometimes when they write about me a lot of things without asking me first about the information.)

Allan Gabriel: Ce inseamna pentru tine sa fii o Lady? (English: What does it mean to you to be a Lady?)

Anka: Ca să fii o Lady trebuie să reușești să întrunești cel putin 3 calități de excepție: bunul simț, clasă și ambiție. (English: In order to be a Lady, one must have 3 exceptional qualities: good common sense, class and ambition.)

Allan Gabriel: Care sunt artiștii tăi preferați din Romania? (English: Which are your favourite Romanian artists?)

Anka: Aura Urziceanu, Laura Stoica, Loredana Groza și Andra. (English: Aura Urziceanu, Laura Stoica, Loredana Groza and Andra.)

Allan Gabriel: Videoclipul Nopți de dor e filmat noaptea: te consideri o "pasăre de noapte", sau mediul în care s-a filmat s-a datorat temei melodiei? (English: The "Nopti de dor" video is filmed mostly during the night: do you consider yourself a "night-bird" or is it because of the song theme?)

Anka: Nu mă consider o pasăre de noapte. Nu pierd nopțile, prefer să dorm mult, să mă relaxez, de cele mai multe ori in fața Tv-ului, citind sau ascultând muzică. (English: I don't consider myself a "night-bird". I don't stay up late, I'd rather sleep a lot, relax most of the time in front of the TV, read or listen to music.)

Allan Gabriel: Contează să știi de unde ai plecat și unde ai ajuns din punctul de vedere al carierei ? (English: Does it matter to remember where you started and to know where you are now from the career point of view?)

Anka: Contează foarte mult. Pentru mine cariera e mereu prioritara, de aceea sunt o perfecționistă în materie de muzică. Întotdeauna e loc de ceva mai bun și asta mă face să muncesc tot mai mult, să mă dedic în totalitate carierei, fanilor mei și publicului ascultător. (English: It matters a lot. The career is always a priority for me, that's why I am a perfectionist when it comes to music. There's always room for improvement and that makes me work more, to dedicate myself totally for the career, for my fans and the public listening to my songs.)

Allan Gabriel: Știm că ai calatorit în Italia des. Care sunt cele mai plăcute amintiri de acolo? (English: We know you traveled a lot in Italy. What are the most pleasant memories you have about it?)

Anka: De Italia mă leagă foarte multe amintiri și locuri minunate… Cele mai multe trăite alături de prietenii mei de acolo, la care țin foarte mult și cu care păstrez o legătura specială. (English: I feel connected to Italy through lots of memories and wonderful places. Most of the memories I have are with my friends from there, whom I care about a lot, and I keep a very special correspondence with them.)

Allan Gabriel: Este cunoscut faptul că multe din melodiile artiștilor ajung să fie distribuite gratuit în mod ilegal pe Internet, în formatul MP3. Multe organizatii din SUA, cum ar fi RIAA, luptă împotriva acestui fenomen. Cum te afectează pe tine acest lucru? (English: It is known that lots of the songs of the artists end up being freely distributed illegally over the Internet as MP3s. Lots of organizations from USA, like RIAA fight against this "phenomenon". How are you affected by this?)

Anka: E normal ca pirateria din muzica, atât românească cât și internatională, să afecteze fiecare artist, mai mult sau mai puțin. Cred însa că în timp și cu ajutorul diferitelor organizații cum ai zis și tu, se vor găsi soluții pentru combaterea acestui "fenomen". (English: Normally, all artists from Romania, or other countries, are more or less affected. But I do believe that in time, with the help of such organizations as you said, solutions to fight against this "phenomenon" will eventually be found.)

Anka - Nopți de dor (video)

Allan Gabriel: Îți mulțumim Anka pentru interviu și îți urăm succes cu viitoarele tale proiecte. (English: Thank you, Anka, for the interview and we wish you good luck with your upcoming projects.)

Images & Videos © www.AncaBadiu.com
Reply With Quote

Reply

Tags
anka, anka badiu, artist, badiu, music, video

Article Tools
Display Modes

Posting Rules